APOLLON LIMASSOL

Europa League

Αυγούστου 02, 2018 • 20:00 - Στάδιο ΓΣΠ
Διαιτητής: Νικολά Ποπόφ - Εισιτήρια: 0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

3 1

ΖΕΛΕΖΝΙΤΣΑΡ

FK ZELJEZNICAR
  • ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ
  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
  • ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

Σύνθεση Αγώνα

Με εμφατικό τρόπο προκρίθηκε η ομάδα μας στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League αφού επικράτησε της Ζελέζνιτσαρ με 3-1 και συνολικό σκορ 5-2.
 
Ο Φώτης Παπουλής πέτυχε και τα τρία γκολ για την ομάδα μας.
 
Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Βασιλείου, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σακέτι, Κυριάκου, Σαρδινέρο (73' Μπρου) , Σκέμπρι (46’ Περέιρα), Παπουλής, Μαγκλίτσα(46’ Ζελάγια)
 
Ζελέζνιτσαρ: Κιοσέφκσι, Σέχιτς(57’ Στεβάνοβιτς), Πάβιτς, Μπογκίτσεβιτς, Μπάκρατς, Βράνιες, Σαμπανάτσοβιτς(62’ Μπλαγκόγεβιτς), Βεσελίνοβιτς(46’ Ζαίμοβιτς), Ζεκ, Τζούργιουριτς, Κρίπιτς
 
Κίτρινες: Σακέτι, Περέιρα /Zεκ,Κρπιτς, Βράνιες

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

2′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Παπουλής έκλεψε στο χώρο του κέντρου, έκανε την κούρσα και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

 

15′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή και πάλι, αλλά αυτά την φορά, ο Κβοσέφκσι απόκρουσε.

 

18′ Ο Πέδρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρίσκει το δοκάρι και η μπάλα καταλήγει έξω.

 

26′ Σκόραρε ο Ζεκ αλλά ακυρώθηκε το γκολ ορθά, γιατί είχε προηγηθεί φάουλ πάνω στον Βασιλείου.

 

43′ ΓΚΟΛ 1-1. Εκτέλεση κόρνερ από την Ζελέζνιτσαρ, η μπάλα κατέληξε εκτός περιοχής έκαναν το σουτ, πέρασε από πολλά πόδια κατέληξε στον Ζεκ που με πλασέ ισοφάρισε.

 

45′ Σουτ του Κυριάκου, πάνω από την εστία.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

50′ Σουτ του Τζούρτζουριτς σε ετοιμότητα ο Βάλε.

 

56′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Περέιρα κέρδισε πέναλτι από τον Βράνιες και ο Παπουλής κάνει δύο τα τέρματα του και της ομάδας του.

 

61′ Σουτ του Γιούστε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ.

 

76′ Πλασέ του Ζεκ η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

 

80′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Πέδρο και παραλίγο να κάνει το χατ-τρικ ο Παπουλής ωστόσο απέκρουσε ο Κβοσέφσκι.

 

90′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Παπουλής πετυχαίνει χατ τρικ! 

Πίνακας Πρωταθλήματος

ΟΜΑΔΑ P Pts
1
AEL LIMASSOL
ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ
3 9
2
OMONOIA NICOSIA
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
2 6
3
NEA SALAMINA
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
2 4
4
ANORTHOSIS
ΑΝΟΡΘΩΣΗ
3 4
5
APOLLON LIMASSOL
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ
1 3
6
DOXA KATOKOPIAS
ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ
3 3
7
APOEL
ΑΠΟΕΛ
1 3
8
ERMIS ARADIPPOU
ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
3 3
9
AEK LARNAKAS
ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
1 1
10
A.E.PAPHOU
Α.Ε.ΠΑΦΟΥ
2 1
11
E.N.PARALIMNIOU
Ε.Ν.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ
2 0
12
ALKH
ΑΛΚΗ
3 0