Διαιτητής: Β. Δημητρίου - Εισιτήρια: 4342

• ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
  • ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

Σύνθεση Αγώνα

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας στο ντέρμπι της Λεμεσού.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να επιβληθεί της ΑΕΛ με 0-3. Τα γκολ πέτυχαν οι Ζελάγια, Βασιλείου και Περέιρα ενώ πέναλτι απέκρουσε ο Μπρούνο Βάλε.

Ο Εμίλιο Ζελάγια άνοιξε το σκορ στο 17' με κοντινή προβολή μετά από φάση διαρκείας. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά με τον Παπουλή να πλασάρει ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στον Ζελάγια. Νέο σουτ από τον Μάγκλιτσα με τον Τεξέιρα να αποκρούει πάνω στη γραμμή και τον Αργεντινό εν τέλει να σκοράρει με προβολη.

Στο 23' Ο Γιώργος Βασιλείου έκανε το 0-2 μετά από όμορφο συνδυασμό ανάμεσα στους Παπουλή, Περέιρα και Ζελάγια με τον τελευταίο να σημαδεύει το δοκάρι και στην επαναφορά ο Κύπριος αριστερός μπακ σκόραρε εύκολα σε κενή εστία.

Στο 36' ο 34χρονος πέρασε εκτός αγώνα μετά από τραυματισμό αφήνοντας τη θέση του στον Ουεντραόγκο.

Το σκορ παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο ωστόσο η ομάδα μας δημιούργησε πολλές φάσεις για να πετύχει και τρίτο.

Στο β' μέρος ο Απόλλωνας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καταφέρνοντας στο 76' να μετατρέψει αυτή την υπεροχή σε γκολ χάρις στη σέντρα του Πέδρο και τη κεφαλιά του Περέιρα.

Στο 80' η ΑΕΛ έχασε πέναλτι με τον Ντα Σίλβα. Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε τον Βάλε με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά αλλά είχε και περισσότερα! Στην επαναφορά ο Ντα Σίλβα με σχεδόν εξουδετερωμένο τον 35χρονο δεν κατάφερε να τον νικήσει αφού απέκρουσε και πάλι!

Σε ακόμη ένα αγώνα η ομάδα μας είχε τέσσερα δοκάρια. Ζελάγια, Παπουλής, Φαουπάλα και Σαρντινέρο ήταν οι άτυχοι στην αναμέτρηση.

Ο Απόλλωνας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη έχοντας εξαιρετική εμφάνιση απ΄ όλους τους ποδοσφαιριστές.

Ενδεκάδες

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ν. Τεϊξέιρα, Λαφράνς, Γουίλερ (78' Mυτίδης), Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια (65' Σίλβα), Νταβόρ, Ντα Σίλβα, Αβραάμ (46' Μπενίτεζ), Τόρες, Χουράδο

Απόλλων: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου (36' Ουεντραόγκο), Σακέτι, Μάρκοβιτς, Περέιρα, Παπουλή (78' Σαρντινέρο), Μάγκλιτσα, Ζελάγια (63' Φαουπάλα)

Κίτρινες: Παπουλής, Μάγκλιτσα, Μάρκοβιτς, Ρομπέρζ

Θυμηθείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

3′ Ο Παπουλής έκανε το σουτ με το αριστερό με τον Πρόσεκ να μπλοκάρει

6′ Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε απευθείας φάουλ εκτός περιοχής με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Βάλε

7' Ο Χουράδο κέρδισε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τον Μπρούνο Βάλε να αποκρούει εντυπωσιακά με τα πόδια

11' Ο Τεξέιρα έκανε το μακρινό σουτ το οποίο πέρασε έξω από την εστία του Βάλε

14' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ
Μετά από φάση διαρκείας ο Εμίλιο Ζελάγια έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα από κοντινή απόσταση. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά με τον Παπουλή να πλασάρει ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στον Ζελάγια. Νέο σουτ από τον Μάγκλιτσα με τον Τεξέιρα να αποκρούει πάνω στη γραμμή και τον Αργεντινό εν τέλει να σκοράρει με προβολη.

21' Σουτ του Παπουλή από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

23' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ
Ο Γιώργος Βασιλείου σκοράρει από κοντινή απόσταση μετά από επαναφορά της μπάλας αφότου αυτή κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Πρόσεκ

29' Γυριστό σουτ του Περέιρα, αδύναμο ωστόσο φτάνει στην αγκαλιά του Πρόσεκ

37' Ο Τόρες πλάσαρε τον Βάλε με τον Πορτογάλο να αποκρούει ωστόσο η μπάλα να καταλήγει στον Τεξέιρα ο οποίος έκανε νέο σουτ με τον Ουεντραόγκο να παρεμβαίνει και να διώχνει σε κόρνερ

45' Ο Μάγκλιτσα πλάσαρε από πλάγια θέση τον Πρόσεκ ωστόσο έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

49' Πολύ άστοχο σουτ του Μπενίτεζ

54' Μακρινό σουτ του Περέιρα με τη μπάλα να περνάει έξω

61' Αδύναμη κεφαλιά του Τόρες με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βάλε

62' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα υποχρεώνει τον Βάλε σε σπουδαία απόκρουση

66' Ανάποδο ψαλίδι από τον Παπουλή με τη μπάλα να περνάει ψηλά έξω

75' Ο Βάλε λέει "όχι" σε προσπάθεια του Λεάντρο Σίλβα

76' Ο Μάγκλιτσα πλασάρει από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

76' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ
Ο Περέιρα με καρφωτή κεφαλιά σκοράρει! Προηγήθηκε η σέντρα από τον Ζοάο Πέδρο

79' Πέναλτι για την ΑΕΛ
Ο Ρομπέρζ ανέτρεψε τον αντίπαλο του εντός περιοχής με το διαιτητή να δίνει το πέναλτι

80' Ο Μπρούνο Βάλε απέκρουσε το πέναλτι του Ντα Σίλβα ο οποίος στην επαναφορά προσπάθησε να σκοράρει εκ νέου με τον Πορτογάλο να του λέει και πάλι "όχι"!

85' Δοκάρι! Ο Φαουπάλα έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι και στην επαναφορά να καταλήγει στην αγκαλιά του Πρόσεκ

88' Ο Σαρντινέρο συνδυάστηκε καταπληκτικά με τον Φαουπάλα, βγαίνοντας τετ α τετ με τον Πρόσεκ ωστόσο το πλασέ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι!

92' Ο Βάλε αποκρούει και πάλι το δυνατό σουτ του Τεξέιρα! Εξαιρετική εμφάνιση από τον Πορτογάλο