Διαιτητής: Β. Δημητρίου - Εισιτήρια: 5741

• ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ
  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
  • ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

Σύνθεση Αγώνα

Την βαριά ήττα με 5-1 δέχθηκε η ομάδα μας στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Από τον αγώνα ξεχώρισε η αποβολή του Βάλε, τα δύο πέναλτι που δώθηκαν στους γηπεδούχους και οι πολλές κίτρινες κάρτες που αντίκρισαν οι ποδοσφαιριστές μας.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 8ο λεπτό ο Αλ Τάμαρι μετά από απόκρουση του Βάλε στο πέναλτι του Μοράις. Ο Ιορδανός ακολούθησε τη φάση και εντελώς μόνος του έκανε το 1-0.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους ωστόσο στο 42' δώθηκε και δεύτερο πέναλτι στους γηπεδούχους που ταυτόχρονα έφερε την αποβολή του Βάλε. Ο Μοράις αυτή τη φορά ευστόχησε κάνοντας το 2-0.

Τα οκτώ λεπτά καθυστερήσεων επιφύλασσαν πολλές φάσεις ακόμη πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στο 45+8' ο Μάρκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 ωστόσο 3 λεπτά αργότερα ο Νατέλ με ένα μακρινό φάουλ διαμόρφωσε το 3-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο β' μέρος η ομάδα μας παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές μπήκε καλύτερα και δημιούργησε καλές ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ ωστόσο ο Φαουπάλα αστόχησε.

Στο 62' ο Τάμαρι με πλασέ έκανε το 4-1 ενώ στο 69' ο Ενσούε διαμόρφωσε το 5-1.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

8' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ
Ο διαιτητής έδειξε την "άσπρη βούλα" μετά από διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στους Χάμπο και Τάμαρι.
Ο Μοράις εκτέλεσε με τον Βάλε να αποκρούει ωστόσο στην επαναφορά ο Αλ Τάμαρι πλάσαρε κάνοντας το 1-0

19' Γυριστό σουτ από τον Μάγκλιτσα μέσα στην περιοχή, άστοχο

26' Απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Ντε Βινσέντι, στη σωστή θέση ο Βάλε που αποκρούει με γροθιές

27' Φαλτσαριστό πλασέ του Παπουλή από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Βάτερμαν

28' Κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Με κάθετη ο Τάμαρι έβγαλε τον Ζαχίντ απέναντι στον Βάλε όμως ο Πορτογάλος βγήκε έγκαιρα και "νίκησε" τον αντίπαλο του στο τετ-α-τετ

32' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα. Ο Κροάτης επιθετικός πλάσαρε τον Βάτερμαν μη έχοντας καλή ισορροπία και το σουτ του ήταν αδύναμο με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του αντίπαλου επιθετικού

34' Επικίνδυνη αντεπίθεση από τους γαλαζοκίτρινους. Ο Ζαχίντ γεμίζει προς τον Καζού αλλά ο Βραζιλιάνος δεν προλαβαίνει

42' Δεύτερο πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βάλε ανέτρεψε τον Ζαχίντ και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα ο για το υπόλοιπο του αγώνα.

45+2'. ΓΚΟΛ και 2-0! Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μοράις και ευστοχεί αυτή τη φορά.

45+5' Επικίνδυνο γύρισμα του Μάγκλιτσα στο "δεύτερο" δοκάρι, δεν υπάρχει παίκτης του Απόλλωνα εκεί. Ο Καζού έστειλε σε κόρνερ

45+7' ΓΚΟΛ! Σέντρα του Περέιρα από κόρνερ και ο Μάρκοβιτς με κεφαλιά μειώνει σε 2-1.

45+11' ΓΚΟΛ, 3-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ με απευθείας φάουλ. Η μπάλα στο δοκαρι και μέσα.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

51' Κεφαλιά του Φαουπάλα μετά από σέντρα του Πέδρο με τη μπάλα να περναέι έξω

53' Ωραία αντεπίθεση με τον Φαουπάλα να πλασάρει τον Βάτερμαν αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο.

58' Ο Φαουπάλα ετελώς μόνος του στο ύψος του πέναλτι δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Βάτερμαν χάνοντας σπουδαία ευκαιρία

61' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι πλάσαρε τον Κίσσα εντελώς μόνος του κάνοντας το 4-1

69' Γκολ για τους γηπεδούχους και πάλι. Ο Ενσούε συνδυάζεται με τον Τάμαρι και διαμορφώνει το 5-1

76' Ο Σκέμπρι έκανε τη κεφαλιά ωστόσο η μπάλα έφτασε στη αγκαλιά του Βάτερμαν χωρίς πρόβλημα

82' Ο Μπαλόγκ έκανε το γύρισμα στη περιοχή με τον Ρομπέρζ να στέλνει τη μπάλα προς την εστία του Κίσσα ωστόσο ο τερματοφύλακας απέκρουσε με το σώμα