Andre Schembri
30 Σκέμπρι
Anton Maglica
99 Μάγκλιτσα

Μια πολύ μεγάλη και ιστορική νίκη πήρε ο Απόλλωνας επί της Μαρσέιγ με 1-3 στο επιβλητικό Βελοντρόμ.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν αναμφίβολα ο Άντον Μάγκλιτσα που σκόραρε δύο γκολ αλλά το στιγμιότυπο του αγώνα μας το χάρισε ο Μάριος Στυλιανού που πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση αφού μόλις στο 7ο λεπτό ο Σκέμπρι ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή με τον διαιτητή να δινει το πέναλτι και ταυτόχρονα την αποβολή στον Καμαρά. Ο Μάγκλιτσα δεν αστόχησε και από πολύ νωρίς έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Η χαρά δεν κράτησε για πολύ αφού στο 11' ο Τοβέν με κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στο 30' οι ποδοσφαιριστές μας συνδυάστηκαν άψογα με τελικό αποδέκτη τον Κροάτη επιθετικό ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Στο β' ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές μας συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και να εντείνουν τις προσπάθειες τους για τρίτο γκολ. Αυτό επιτεύχθηκε με εξαιρετικό τρόπο καθώς ο Μάριος Στυλιανού έκανε ένα ασύλληπτο σουτ από την γωνιά της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο "παραθυράκι" του Εσκάλες διαμορφώνοντας το 1-3.

Ενδεκάδες

Μαρσέιγ: Εσκάλες, Σακάι, Καμαρά, Οκάμπος, Παγιέτ (75' Νντζιέ), Στρούτμαν (59' Σαρ), Καλέτα-Καρ, Γκουστάβο, Ραμί, Τοβέν (62' Ράντονιτς), Λόπες

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Μάρκοβιτς, Στυλιανού, Σκέμπρι (59' Φαουπάλα), Χάμπος, Σαρντινέρο, Μπρου (46' Παπουλής), Μάγκλιτσα (71' Σουμά)

Κίτρινες:  Σαρ, Γκουστάβο, Οκάμπος, Καλέτα-Καρ/Μάρκοβιτς

Κόκκινες:  Καμαρά, Οκάμπος (δεύτερη κίτρινη)

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

2' Ο Μάγκλιτσα έκανε την συρτή μπαλιά-σουτ από τα δεξιά με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιλα του Εσκάλες.

7' Πέναλτι και αποβολή!
Ο Σκέμπρι ανατράπηκε από τον Καμαρά μπροστά από την αντίπαλη εστία με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και την κόκκινη κάρτα στον αντίπαλο αμυντικό

8' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ!
Ο Μάγκλιτσα ευστόχησε από τα 11 βήματα κάνοντας το 0-1 στο Βελοντρόμ!

11' Γκολ για τους Γάλλους
Ο Τοβάν με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Βάλε ισοφαρίζοντας για τους Γάλλους

21' Σουτ του Οκάμπος εκτός περιοχής υποχρεώνει τον Βάλε σε μια εύκολη απόκρουση

22' Ο Μάγκλιτσα έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Στυλιανού να κερδίζει τη κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ από την εστία του Εσκάλες

24' Έγινε η σέντρα από τ' αριστερά με τον Βάλε να μην συγκρατεί τη μπάλα κι αυτή να καταλήγει στο δοκάρι

27' Ο Παγέ έκανε την ατομική προσπάθεια από τα δεξιά ωστόσο έχασε την ισορροπία του και έστειλε τη μπάλα έξω

29' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!
Ο Άντον Μάγκλιτσα σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Στυλιανού!

36' Ο Σκέμπρι σούταρε από το ύψος του πέναλτι ωστόσο η μπάλα κόντραρε σε σώματα αντιπάλων και απομακρύνθηκε

44' Ο Οκάμπος ξέφυγε από τους αμυντικούς μας και πλάσαρε τον Βάλε με τον Πορτογάλο να αποκρούει σε κόρνερ

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

53' Ο Βασιλείου μπήκε στη περιοχή από τ' αριστερά, έκανε το γύρισμα στον Στυλιανού ωστόσο ο Κύπριος μπακ δεν πρόλαβε την μπάλα

56' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΕΡΜΑ από τον Στυλιανού ο οποίος έκανε ένα ασύλληπτο σουτ από την γωνιά της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο "παραθυράκι" του Εσκάλες!

62' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χάμπου με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

67' Η μπάλα μόλις άουτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Παγέ

76' Ο Στυλιανού σέντραρε από τα δεξιά με τον Σαρντινέρο να παρεμβαίνει στη πορεία της μπάλας ωστόσο ο Ραμί πρόλαβε και έβαλε την κόντρα διώχνοντας σε κόρνερ

85' Ο Οκάμπος έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει έξω

90+2' Αποβολή για τον Οκάμπος ο οποίος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα