• ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ
  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
  • ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

Σύνθεση Αγώνα

Την εκτός έδρας νίκη με 1-5 πήρε ο Απόλλωνας στο ΓΣΖ για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Κοκα-Κόλα με αντίπαλο την Καρμιώτισσας.

Η ομάδα μας μπήκε με ορμή στον αγωνιστικό χώρο με στόχο την επίτευξη ενός τέρματος στα πρώτα στάδια του αγώνα και τα κατάφερε με τον Περέιρα ο οποίος με κεφαλιά στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Ο Αργεντινός πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 7' με όμορφο πλασέ μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Καραγιόλ από τ' αριστερά.

Παρά το γεγονός ότι επιτεύχθηκαν δύο τέρματα νωρίς στον αγώνα, ο Κίσσας χρειάστηκε να επέμβει στο 25' με εξαιρετική επέμβαση σε τετ α τετ με τον Μασίνουα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καραγιόλ "έγραψε" το όνομά του στη λίστα των σκόρερ με όμορφη κεφαλιά ψαράκι μετά από σέντρα του Πέδρο.

Στο 29' ο Νεοφύτου με δυνατό σουτ εντός περιοχής μείωσε σε 1-3, ωστόσο λίγο αργότερα, στο 32' ο Φαουπάλα σημείωσε το 1-4 με κοντινή προβολή.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Παπαμιχαήλ με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής στο 77'.

Το τέρμα του Κωνσταντίνου Παπαμιχαήλ ήταν το παρθενικό με τη φανέλα του Απόλλωνα στην τρίτη του συμμετοχή, ενώ τη δεύτερή του συμμετοχή με την ομάδα μας σημείωσε ο Ιωάννης Βασιλειάδης.

Ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη (6/3) στο Τσίρειο στάδιο.

Πλέον η ομάδα μας έστρεψε τη προσοχή της στον επόμενο αγώνα ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο για τη 1η αγωνιστική της β' φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ομόνοια.

Ενδεκάδες

Καρμιώτισσα: Πιερή, Οζίας, Βαττής (56' Πιερή), Κυριάκου, Παναγίδης (67' Πάντος), Κυριάκου, Γενεθλίου, Μάρκου, Μασίνουα, Ταξιάρχης, Νεοφύτου.

Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Αντωνίου, Πάντος, Νιόκκα, Πιερή, Μιχαήλ, Νεοφύτου, Χατζηκωνσταντή, Λούγκος.

ΑπόλλωνΚίσσας, Βασιλείου, Γιούστε (65' Ουεντραόγκο), Σελίμοβιτς, Πέδρο, Σπόλιαριτς, Μπρου, Καραγιόλ, Περέιρα (46' Βασιλειάδης), Παπουλής, Φαουπάλα (65' Παπαμιχαήλ).

Στον πάγκο: Βάλε, Σακέτι, Ζελάγια, Ντίλαν, Ρομπέρζ, Σκέμπρι, Βασιλειάδης, Παπαμιχαήλ

Κίτρινες:  Σελίμοβιτς, Βασιλείου, Ουεντραόγκο

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

3′ ΓΚΟΟΟΛ
Ο Περέιρα ανοιγει το σκορ με κεφαλιά! 0-1

7′ ΓΚΟΟΟΛ
Ο Περέιρα εκμεταλλεύτηκε άριστα το γύρισμα του Καραγιόλ στο ύψος του πέναλτι και δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 0-2 με όμορφο πλασέ

13′ Κεφαλιά του Ρέις, υποχρεώνει τον Κίσσα σε απόκρουση

18′ O Πέδρο έκανε το εναέριο σουτ εντός περιοχής ωστόσο η μπάλα κατέληξε ψηλά έξω

22′ Ανάποδο ψαλίδι του Φαουπάλα, ωστόσο δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα θελε κι έτσι κατέληξε έξω

25′ Εκπληκτική επέμβαση από τον Κίσσα
Ο Μασίνουα βρέθηκε στη περιοχή, πλάσαρε τον Κίσσα ωστόσο ο Κύπριος τερματοφύλακας επέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό, ο Κίσσας απέκρουσε εκ νέου το σουτ του Γενεθλίου.

26′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ
Ο Καραγιόλ με κεφαλιά ψαράκι σημειώνει το 0-3 μετά από σέντρα του Πέδρο

29′ ΓΚΟΟΛ για τους γηπεδούχους
Ο Νεοφύτου βρέθηκε μόνος του μέσα στη περιοχή και με δυνατό σουτ μείωσε στο σκορ

32′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ
Ο Φαουπάλα με διπλή προσπάθεια σημειώνει το 1-4. Προηγήθηκε πλασέ το οποίο απέκρουσε ο Πιερή και με προβολή στην επαναφορά της μπάλας σκόραρε το πρώτο του γκολ στο Κύπελλο

37′ Σουτ του Βαττή εκτός περιοχής με τη μπάλα να περνάει άουτ

42′ Σουτ του Περέιρα υποχρεώνει τον Πιερή σε καλή απόκρουση με τις γροθιές. Καλή προσπάθεια για το χατ τρικ

Λήξη ημιχρόνου 1-4

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

69' Κεφαλιά του Κυριάκου περνάει έξω χωρίς να ανησυχήσει τον Κίσσα

77' ΓΚΟΟΟΟΛ,
Ο Παπαμιχαήλ πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα του Απόλλωνα με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής και διαμορφώνει το 1-5