Τεράστια πρόκριση στο κύπελλο για τους U-19!

Φεβρουαρίου 22, 2018

Τεράστια πρόκριση στο κύπελλο επί της ΑΕΛ πέτυχε το απόγευμα της Τετάρτης (21/02) η ομάδα μας των U-19, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι (3-2).

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Ευδώρα Σιλβέστρο και η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 79ο λεπτό με τον Μάριο Ηλία. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Αντώνης Ψύχας και ο Απόλλωνας συνέχισε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Το 1-1 οδήγησε τις δύο ομάδες στη διαδικασία της ημίωρης παράτασης, όμως δεν άλλαξε κάτι και ο νικητής αναδείχτηκε μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι όπου επικράτησε με 3-2 ο Απόλλωνας, παρά το γεγονός ότι αστόχησε στα πρώτα δύο πέναλτι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του κ.Βαλεντίνου Κουλουντή ήταν ο διεθνής τερματοφύλακας Μιχάλης Παπαχαραλάμπους ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι!

** Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν Άρης, ΑΕΚ, Καρμιώτισσα Πολεμιδιών, ΑΠΟΕΛ.

Τυχερές της κλήρωσης ήταν η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, η Ομόνοια Λευκωσίας και ο Ερμής Αραδίππου που προκρίνονται στην προημιτελική φάση χωρίς αγώνα.