Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα

Νοεμβρίου 03, 2018

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα δέχθηκε η ομάδα μας από την Ανόρθωση στο Τσίρειο στάδιο με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να ήταν καλύτεροι κατάφεραν να προηγηθούν με 0-2.

Ο αντίπαλος τερματοφύλακας και τα δοκάρια δεν άφησαν μεγάλα περιθώρια στον Απόλλωνα να πετύχει δεύτερο γκολ το οποίο θα έφερνε την ισοπαλία.

Η Ανόρθωση βρέθηκε μπροστά στο σκορ προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα με τον Ντούρις μετά από ασταθή απόκρουση του Βάλε σε δυνατό σουτ του Ράγιος. Ο Σλοβάκος επιθετικός δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει ούτε στο 33' όταν ο Εγγλέζου σέντραρε από τ΄ αριστερά και ο Ντούρις με προβολή έκανε το 0-2.

Οι ποδοσφαιριστές μας ανέβασαν τις γραμμές τους και με συνεχόμενες επιθέσεις προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ ωστόσο το 0-2 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε δυναμικά και μείωσε με τον Μάγκλιτσα στο 47' σε 1-2 με κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Τα δοκάρια δεν επέτρεψαν στον Απόλλωνα να πετύχει και δεύτερο γκολ και το σκορ παρέμεινε ως είχε από τις αρχές του β' μέρους.

Ενδεκάδες

Απόλλων: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Στυλιανού (40' Μάγκλιτσα), Μάρκοβιτς, Περέιρα, Παπουλής, Σαρντινέρο (66' Σκέμπρι), Ζελάγια

Ανόρθωση: Δημητρίου, Σίντεφελντ, Στρούνα, Κατσαράβα (80' Σισέ), Ράγιος, Ντούρις (48' Κοφί), Βίκτορ, Λαβόρδε (27' Εγγλέζου), Ιγκιεμπόρ, Μπεσάτ, Ντουγκλάο

Κίτρινες: Παπουλής, Ρομπέρζ/Στρούνα, Ντουγκλάο, Σίντεφελντ, Βίκτορ, Μπεσάτ