Ήττα με ψηλά το κεφάλι

Νοεμβρίου 08, 2018

Την ήττα με ψηλά το κεφάλι δέχθηκε ο Απόλλωνας στο ΓΣΠ από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-3 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του UEFA Europa League.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Γιόβιτς στο 17' από κοντινή απόσταση με την ομάδα μας να προσπαθεί να ισοφαρίσει ωστόσο οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μας ήταν άκαρπες. Στο 37' αποβλήθηκε από τον διαιτητή του αγώνα ο προπονητής μας κ. Αυγουστή.

Στο β΄ μέρος η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει ωστόσο ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που σκόραραν και πάλι. Στο 55' ο Αλλέρ με κοντινή προβολή έκανε το 0-2 και τρία λεπτά αργότερα ο Γκατσίνοβιτς με σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το 0-3.

Οι ποδοσφαιριστές μας δεν πτοήθηκαν και πάλεψαν μέχρι το τέλος. Οι προσπάθειες τους επιβραβεύθηκαν με δύο γκολ του Ζελάγια. Αρχικά, ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε με κεφαλιά στο 71' και στις καθυστερήσεις μείωσε ακόμη περισσότερο σε 2-3 με πέναλτι. Στο 81' αποβλήθηκε ο Στεντέρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ενδεκάδες

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κίσσας, Βασιλείου (60' Ζοάο Πέδρο), Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Στυλιανού, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Χάμπος, Σκέμπρι (67' Φαουπάλα), Σαρντινέρο, Μάγκλιτσα (46' Ζελάγια).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Ντα Κόστα, Στεντέρα, Χασέμπε, Άμπραχαμ, Ουίλεμς, Γκατσίνοβιτς, Αλλέρ (65' Ρέμπιτς), Γιόβιτς (85' Μούλερ), Φερνάντες (77' Ντε Γκούζμαν), Εντιγκά

Κίτρινες:  Στεντέρα, Εντιγκά, Ουίλεμς, Ρέμπιτς

Κόκκινες:  Στεντέρα (δεύτερη κίτρινη)