Ιστορική νίκη στο Βελοντρόμ

Δεκεμβρίου 13, 2018

Μια πολύ μεγάλη και ιστορική νίκη πήρε ο Απόλλωνας επί της Μαρσέιγ με 1-3 στο επιβλητικό Βελοντρόμ.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν αναμφίβολα ο Άντον Μάγκλιτσα που σκόραρε δύο γκολ αλλά το στιγμιότυπο του αγώνα μας το χάρισε ο Μάριος Στυλιανού που πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση αφού μόλις στο 7ο λεπτό ο Σκέμπρι ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή με τον διαιτητή να δινει το πέναλτι και ταυτόχρονα την αποβολή στον Καμαρά. Ο Μάγκλιτσα δεν αστόχησε και από πολύ νωρίς έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Η χαρά δεν κράτησε για πολύ αφού στο 11' ο Τοβέν με κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στο 30' οι ποδοσφαιριστές μας συνδυάστηκαν άψογα με τελικό αποδέκτη τον Κροάτη επιθετικό ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Στο β' ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές μας συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και να εντείνουν τις προσπάθειες τους για τρίτο γκολ. Αυτό επιτεύχθηκε με εξαιρετικό τρόπο καθώς ο Μάριος Στυλιανού έκανε ένα ασύλληπτο σουτ από την γωνιά της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο "παραθυράκι" του Εσκάλες διαμορφώνοντας το 1-3.

Ενδεκάδες

Μαρσέιγ: Εσκάλες, Σακάι, Καμαρά, Οκάμπος, Παγιέτ (75' Νντζιέ), Στρούτμαν (59' Σαρ), Καλέτα-Καρ, Γκουστάβο, Ραμί, Τοβέν (62' Ράντονιτς), Λόπες

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Μάρκοβιτς, Στυλιανού, Σκέμπρι (59' Φαουπάλα), Χάμπος, Σαρντινέρο, Μπρου (46' Παπουλής), Μάγκλιτσα (71' Σουμά)

Κίτρινες:  Σαρ, Γκουστάβο, Οκάμπος, Καλέτα-Καρ/Μάρκοβιτς

Κόκκινες:  Καμαρά, Οκάμπος (δεύτερη κίτρινη)