Νίκη με 2-0 επί της Δόξας

Ιανουαρίου 26, 2019

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας επικράτησε της Δόξας με 2-0 για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta συνεχίζοντας την πορεία του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Μάγκλιτσα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με προβολή μετά από ασίστ του Σαρντινέρο πετυχαίνοντας το 50ο του τέρμα με τη φανέλα του Απόλλωνα.

Στο 28' ο Εμίλιο Ζελάγια εκμεταλλεύτηκε άριστα τη σέντρα του Ζοάο Πέδρο και με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 55' η Δόξα έχασε τη σπουδαιότερη ευκαιρία της για να μειώσει στο σκορ με πέναλτι. Ο Βάλε αρνήθηκε να δεχθεί γκολ και έπεσε στη σωστή γωνιά και απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Μπρούνο Βάλε με τη σημερινή του παρουσία έφτασε τις 300 συμμετοχές με τη φανέλα του Απόλλωνα στο στήθος. Ένα εκπληκτικό επίτευγμα από τον Πορτογάλο τερματοφύλακα.

Ενδεκάδες

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Σακέτι, Βασιλείου, Περέιρα (62' Καραγιόλ), Σαρντινέρο (80' Παπουλής), Ζελάγια (72' Σκέμπρι), Μάγκλιτσα

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου (80' Τίγκου), Ζατλ (65' Χατζηβασίλης), Αρτάμπε, Παβλόβ, Μιτρέα, Σωτηρίου (89 Άδωνη), Νέλσον

Κίτρινες: Ρομπέρζ/Παβλόβ, Αρτάμπε