Το δευτερο Super Cup

Ως κυπελλούχος 2015-2016 ο Απόλλωνας διεκδίκησε τον πρώτο τίτλο της νέας αγωνιστικής περιόδου 2016-2017 (Super Cup) με αντίπαλο τον πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ, τον οποίο κέρδισε με 2-1 στο γήπεδο ΓΣΠ και κατέκτησε το τρόπαιο.

Με γκολ του Μάγκλιτσα στο 39’ άνοιξε το σκορ η ομάδα μας μετά από σέντρα του Βασιλείου, ένα σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 80’ μετά από γκολ του Πίεχ o Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του φτάνοντας μια ανάσα από την κατάκτηση του τροπαίου. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε απλά να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Εφραίμ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα σε 1-2.

Η ομάδα μας αγωνίστηκε με τους: Βάλε, Λόπες, Βινίσιους, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μπεντόγια, Ντα Σίλβα (89′ Χάμπος),Πέδρο, Παπουλής (87′ Μπάρμπαρο), Μάγκλιτσα (57′ Πιέχ).