Match Report: Ανόρθωση – Απόλλων Λεμεσού (1-3)

Την τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα Cyta πανηγύρισε ο Απόλλωνας με αντίπαλο την Ανόρθωση στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα μας επικράτησε με 1-3 στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”  ανατρέποντας το σκορ μάλιστα αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19′ με τον Οκριασβίλι.

Στο 37′ ο Μπένσοπ αξιοποίησε σωστά το πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Νταμπό και ισοφάρισε σε 1-1 με ψύχραιμο πλασέ. Η απόλυτη ανατροπή ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Πίττα ο οποίος με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής σημείωσε το πρώτο του τέρμα στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στην επανάληψη ο Δημητρίου πραγματοποίησε τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις οι οποίες διατήρησαν το προβάδισμα για την ομάδα μας μέχρι που ο Λάρσον πέρασε στον αγώνα και τέσσερα λεπτά (76′) αργότερα διαμόρφωσε το 1-3. Η φάση του τέρματος ξεκίνησε μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον ίδιο και όμορφο συνδυασμό με τον Νταμπό.

Ο Σουηδός συνδύασε το επίσημο ντεμπούτο του με τέρμα.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την ερχόμενη Τετάρτη με αντίπαλο την Λεχ Πόζναν για τον Γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Europa League.