Match Report | Απόλλων Λεμεσού – Άρης Λεμεσού

Ο Απόλλωνας κέρδισε τον Άρη με 6-0 σε φιλικό αγώνα το απόγευμα της Παρασκευής (9/10) στο Τσίρειο στάδιο.

Η αναμέτρηση αυτή χαρακτηρίζεται ως ιστορική αφού για πρώτη φορά στην ιστορία του ποδοσφαίρου μία επαγγελματική ομάδα έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στους φιλάθλους της να επιλέξουν τον αγωνιστικό σχηματισμό με τον οποίο θα παραταχθεί καθώς επίσης και τους τέσσερις ποδοσφαιριστές της επίθεσης,

Οι κάτοχοι των $APL Tokens είχαν την ευκαιρία μέσω της εφαρμογής Socios.com να πραγματοποιήσουν τις επιλογές τους και να τις δουν να υλοποιούνται στο σημερινό φιλικό!

Το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε την ευκαιρία να μείνει σε εγρήγορση και με αφορμή τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των αγωνιστικών υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων, διευθέτησε φιλικό αγώνα με τον Άρη. Η παρουσία της ομάδας μας ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστική αφού πέτυχε τα τέσσερα τέρματα.

Ο Μαμμίδης με αυτογκόλ στο 19’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας και με πέναλτι ο Μπένσοπ σημείωσε το 2-0 στο 28’. Στο 34’ ο Ντιγκινί «έγραψε» το 3-0 και στο 38’ ο Ματέι διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου.

Ολόκληρος ο αγώνας:

Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 42’, ο Μάρκοβιτς με δυνατό εναέριο σουτ εκτός περιοχής «εκτέλεσε» τον Στυλιανού και πέτυχε το ομορφότερο γκολ του αγώνα. Ο Γκακπέ στο 59’ πέτυχε το πρώτο του τέρμα μετά την επιστροφή του μετά από λάθος της αντίπαλης άμυνας.

Ο Σέρβος τερματοφύλακας, Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς, πραγματοποίησε το ανεπίσημο του ντεμπούτο κρατώντας την εστία του ανέπαφη. Για πρώτη φορά αγωνίστηκαν και οι νεαροί Κωνσταντίνος Φασουλιώτης και Σωτήρης Φώτη. Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι άλλοι νεαροί οι οποίοι ήταν στον πάγκο οι Πάρης Ορφανίδης και Δήμος Τσιόλου.

Ο προπονητής μας επέλεξε στη βασική ενδεκάδα τους Γιοβάνοβιτς, Σακέτι, Λάρσον, Ρομπέρζ, Μάρκοβιτς, Ντένιτς, Ντιγκινί, Ματέι, Βασιλείου, Παναγιώτου και Μπένσοπ. Αγωνίστηκαν ως αλλαγή οι Αγκίρε, Χαραλάμπους, Γκακπέ, Φώτη, Οικονομίδης, Φασουλιώτης, Ορφανίδης και Τσιόλου.

Ο αγώνας ήταν διάρκειας δύο σαραντάλεπτων.