Match Report | Απόλλων – ΑΕΛ

Την ήττα με 1-2 δέχθηκε ο Απόλλωνας στο λεμεσιανό ντέρμπι με αντίπαλο την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μπάμπιτς στο 19’ με το 0-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα μας στην επανάληψη μπήκε πιο επιθετικά και δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για γκολ με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Μάρκοβιτς το οποίο κέρδισε ο Ματέι στο 73′.

Στο μεσοδιάστημα η ομάδα μας στάθηκε άτυχη σε δύο περιπτώσεις καθώς οι κεφαλιές των Σάλαϊ και Νταμπό κατέληξαν στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα μας ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει 78’ με όμορφη κεφαλιά του Ματέι και ασίστ του Γιαννιώτα.

Η ισοπαλία δεν παρέμεινε για πολύ ώρα αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 81’ να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ριέρα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας την ερχόμενη Κυριακή (6/12) με αντίπαλο την Ένωση στο Παραλίμνι.