3η πρόκριση στους Ομίλους UEL

Για να φτάσει πρώτα η ομάδα μας ένα βήμα πριν τους ομίλους του UEFA Europa League, ως Κυπελλούχος ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από το 2ο προκριματικό γύρο με αντίπαλο τη Ζάρια Μπάλτι Μολδαβίας την οποία απέκλεισε με δύο νίκες (3-0 και 2-1). Στον 3ο προκριματικό το έργο ήταν πολύ πιο δύσκολο αφού αντίπαλος ήταν η ιστορική Αμπερτίν Σκωτίας. Στον πρώτο αγώνα στο Αμπερτίν χάσαμε με 2-1 αλλά στον επαναληπτικό της 3ης Αυγούστου στο κατάμεστο ΑΕΚ Αρένα, οι ποδοσφαιριστές του κ. Αυγουστή έγραψαν μία ακόμη «χρυσή» σελίδα στην ιστορία του συλλόγου, αφού με μια επιβλητική εμφάνιση κέρδισαν πανάξια τους Σκωτσέζους με 2-0 και πήραν το εισιτήριο για τα  πλέι οφ της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίζαμε την Μίντιλαντ Δανίας.

Απόλλων – Μίντιλαντ 3-2

Το ραντεβού με την ιστορία έφθασε το απόγευμα της 17ης Αυγούστου, καθώς η ομάδα μας φιλοξενούσε στη φάση των πλέι οφ της διοργάνωσης, τη Μίντιλαντ στο «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ», με μοναδικό στόχο την εξασφάλιση εκείνου του αποτελέσματος, το οποίο θα μας έδινε προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους της διοργάνωσης.

Το «χρυσό» τέρμα του Γιάννη Πίττα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τη νίκη με 3-2 στην ομάδα μας, διαφοροποιώντας τα δεδομένα ενόψει του επαναληπτικού στη Δανία.

Ο Χαράλαμπος Κυριάκου άνοιξε το σκορ με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή στο 14ο λεπτό, ενώ η Μίντζιλαντ ισοφάρισε με κεφαλιά του Sorloth στο 37ο λεπτό. Ο Ζάντερ Σαντάνα πέτυχε το 2-1 για τον Απόλλωνα στο 69ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ξανά ο Sorloth για τους Δανούς με πλασέ στο 74ο λεπτό.

Ο Γιάννης Πίττας, λίγο μετά που πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα, πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τον Απόλλωνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα μας ενόψει του επαναληπτικού.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σακέτι, Κυριάκου, Ντα Σίλβα (66’ Ζελάγια), Σκέμπρι (81’ Πίττας), Σαρδινέρο (57’ Γιάκολις), Μάγκλιτσα.

Πανάξια ισοπαλία και πρόκριση!

Η ώρα της κρίσης έφτασε, καθώς η ομάδα μας στις 24 Αυγούστου βρισκόταν μπροστά σε μια τεράστια και ιστορική πρόκληση για να προκριθεί στους ομίλους της διοργάνωσης για τρίτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια και ταυτόχρονα να γράψει ιστορία.

Το όνειρο άρχισε να απομακρύνεται μόλις στο10ο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς ο Απόλλωνας βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέρμα του Χασάν, ωστόσο η αυταπάρνηση και η πίστη την οποία επέδειξαν οι ποδοσφαιριστές μας για να φτάσουν στην πρόκριση, μετουσιώθηκε σε γκολ πρόκρισης στο 50’ με τον Σκέμπρι, ο οποίος σκόραρε στέλνοντας την ομάδας μας στην κλήρωση του Μονακό. Δέκα λεπτά πριν το τέλος, πέναλτι του Ντα Σίλβα αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ευτυχώς δεν στοίχισε.

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σακέτι, Κυριάκου, Ντα Σίλβα (90’ Πίττας), Σκέμπρι, Γιάκολις (73’ Σαρδινέρο), Μάγκλιτσα (77’ Ζελάγια).

Οι αγώνες στον όμιλο

Η ομάδα μας κληρώθηκε στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης, ένα όμιλο που έμοιαζε με Champions League αφού κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Λυών, την Έβερτον και την Αταλάντα. Μπορεί στο τέλος ο απολογισμός να ήταν μόνο 3 βαθμοί, αλλά αυτοί οι βαθμοί ήρθαν με τρεις πανάξιες ισοπαλίες ενώ βάλαμε δύσκολα σε όλους τους αντίπαλους, εντός αλλά και εκτός έδρας. Αξέχαστη θα μείνει η ιστορική ισοπαλία με την Έβερτον στο Γκούτισον Παρκ με 2-2.